logo main
0

V košíku nemáte žiadne produkty

Udržateľný nákupný list pre očakávané novorodeniatko

Ak hovoríme o detskom oblečení, nám ako prvé napadne veľa zbytočného oblečenia. Tým najkritickejším obdobím je práve narodenie bábätka a ak ide o prvorodené dieťatko tak o to horšie. Klasický scenárom je množstvo zbytočného oblečenia, ktoré nevyužijete, alebo využijete veľmi málo. A tu môžete spraviť najdôležitejší krok.

Najlepšie je, ak začneme rozmýšľať nad detským oblečením ako hodnotou úplne od začiatku. Veľa rodičov si povie, že však to bodyčko stojí pár eur, tak ich kúpim nadbytok. Ale touto optikou sa pozeráme na odev, ako na lacné bezcenné handry. A to je reálny problém nášho doterajšieho zmýšľania, ktorý potrebujeme zmeniť.

Rodičia v očakávaní ešte nevedia, čo ich čaká, čo budú potrebovať a ani čo dostanú od rodiny, či známych. Preto sme sa rozhodli napísať tento článok, ktorý by mal pomôcť rodičom nakúpiť naozaj iba to potrebné. S ohľadom na ekologický dopad, ale koniec koncov aj na vaše financie.

Hovorí sa, že dieťatko veľa nepotrebuje a je to pravda. Väčšina rodičov, ktorí si tým už prešli, určite po pár týždňoch v obklopení množstva oblečenia zistili, že koľko je ho zbytočného. Možno v zopár extrémnych prípadoch to niekomu nedošlo, pretože si chceli spraviť každý deň fotografiu v inom oblečení.

1. Prvým problémom, ktorý nastáva pri kúpe oblečenia je veľkosť

Nikdy dopredu nevieme, aké bude mať naše bábo veľkosť. Nezistíme to ani podľa odhadov hmotnosti a koniec koncov je to jedno z najkrajších prekvapení v živote. 

Akú veľkosť mám teda kúpiť, aby nebolo bábätku všetko malé?
Úplne naj naj riešením je kúpiť oblečenie po narodení. Možno na prvé prečítanie strašidelné, ale v pôrodnici dostanete oblečenie pre vaše bábatko a podľa ich oblečenia zistíte počiatočnú veľkosť. Partner by mohol zvládnuť nakúpiť vopred pripravený nákupný list doplnený touto veľkosťou. Ďalšia skvelá možnosť je, ak oblečenie podedíte, alebo Vám niekto požičia tie najmenšie veľkosti.  Nemusíte na to myslieť hneď po pôrode, alebo pochybovať o manželových schopnostiach ako by zvládol: nakúpiť, oprať, ožehliť 

Povedzme, ale že ideálny scenár nie je možný. V tomto prípade sa treba riadiť pravidlom čo najmenej najmenších vecí a čím väčšie číslo tým môžete mať viacero vecí. Je to aj z praktického dôvodu, že väčšie oblečenie stále využijete a tie najmenšie veľkosti znosíte doslova za pár dní.

2. Nemám kúpených málo kusov?

Hovorí sa že menej je niekedy viac, my si toto slovné spojenie spájame s oblečením. V dnešnej dobe sa dá kúpiť všetko veľmi rýchlo a jednoducho. Preto odporúčame mať menej vecí, ale stále dostatočný počet a v prípade núdze dokúpiť.
Záleží to od vašich skúseností. Ak má dieťatko napríklad reflux a veľa vecí rýchlo zašpiníte je namieste prikúpiť niečo, ak nestíhate prať. Sú to však mimoriadne situácie. Keď by sme pristupovali v štýle, že radšej kúpim viac, keď budem potrebovať tak kúpim veľa zbytočného oblečenia.
Tu môže vzniknúť to, že si poviete, čo nepoužijem posuniem ďalej. Ale to tiež nie je správny prístup, pretože toto nepotrebné oblečenie sa posúva, posúva, posúva ako nechcená fľaša alkoholu, pri návštevách. Musíme rozmýšľať tak, že oblečenie nebude mať zadné vrátka, je to pre vás. To použité samozrejme posuňte, ak sa bude dať.

3. Oblečenie do daru pri narodení dieťaťa nepatrí

Asi to poznáme každý komu sa narodilo dieťa. Obzvlášť v dobe keď nebol covid a návšteva striedala návštevu, aby si pozreli nového člena rodiny. Samozrejme nikto neprišiel na prázdno a každý doniesol veľa zbytočností. My osobne sme dostali hračky niektoré sme mali 3ks rovnaké, zbytočné oblečenie a ak sa tam našlo niečo, čo sme si mohli povedať, že super toto nemáme a využijeme to, tak iba ojedinele.

Tu musíme edukovať každú návštevu. Nie v štýle nič nenoste, všetko máme. Aj tak nikto nepríde na prázdno a dopadne to, ako keď nechcete rezané kvety na svadbu a máte ich plno. Preto povedzte týmto ľuďom, čo naozaj potrebujete. Žiadne zbytočnosti, žiadne oblečenie, žiadne dudlíky a podobne. Nech to je kľudne aj umelé mlieko, plienky, či niečo čo potrebujete. Na druhej strane to ocení aj návšteva, že si nemusí lámať hlavu, akú zbytočnosť vám kúpi. Naozaj to funguje veľmi dobre. 

Ak by ste aj tak nevedeli čo a chcete udržateľný darček, tak na presne túto príležitosť sme pripravili našu peopia darčekovú poukážku, ktorú môžete kedykoľvek využiť na požičanie oblečenia.

Prejdime ale už na spomínaný zoznam. Musíme ho rozdeliť na dieťa narodené v teplejšom období (leto) a v chladnejšom (zima).

Nami navrhovaný nákupný zoznam na základe našich skúseností:

LETO:
Bodyčko krátky rukáv 5ks
Bodyčko dlhý rukáv 3ks
Pyžamko 5ks
Kraťasy 2ks
Nohavice / tepláky / pančušky 2ks
Letný overal 1ks
Sveter/mikina  2ks
Novorodenecká čiapka 2ks
Novorodenecké rukavičky 2ks
Čiapka na von 1ks
Ponožky 4ks
Vak na spanie 2ks
ZIMA:
Bodyčko dlhý rukáv 8ks
Pyžamko 5ks
Nohavice / tepláky/pančušky 3ks
Zimný overal 1ks
Sveter/mikina 2ks
Novorodenecká čiapka 2ks
Hrubšia čiapka 1ks
Novorodenecké rukavičky 2ks
Ponožky 4ks
Vak na spanie 2ks
Zateplené ponožky von 2ks
Fusak do kočika 1 ks

Možno si teraz poviete, že je toho málo. No k nákupnému zoznamu sme pristupovali s triezvym rozumom a nie je to žiadny udržateľný extrém. S týmto nákupným zoznamom by to mala zvládnuť bežná rodina. Pre ľahšiu starostlivosť a pranie odporúčame zvoliť oblečenie v podobných farbách.

Vyberajte

z udržateľného detského oblečenia :)

Zadajte do vyhľadávača požadovaný výraz.
Sledujte nás na našom Instagrame