logo main
0

V košíku nemáte žiadne produkty

Starostlivosť o oblečenie

 
 
Vždy skontrolujte pokyny uvedené na všitom štítku. Ak už oblečenie štítok nemá, prosím riadte sa týmito všeobecnými radami na pranie. Ak to nie je naozaj potrebné, neodstraňujte štítok (zloženie, pracie pokyni) z odevu. Oblečenie perte len vtedy, ak je to naozaj potrebné. Pranie v práčke opotrebováva materiál, namáha zipsy a ďalšie doplnky, zbytočná spotreba vody a energie má tiež negatívny vplyv na prírodu. Pred praním vyprázdnite vrecká a snímateľné časti odopnite. Zašpinené miesta alebo škrvny vyperte teplou vodou a jemným pracím gélom alebo žlčovým mydlom, alebo len zaveste na vyvetranie. Silné škvrny je možné skúsiť odstrániť ekologickým prostriedkom na škrvny. Ak to nejde, nechajte to na nás. Pri praní v práčke na 30° C spotrebujete menej energie ako pri praní na 40° C. Použite vhodný ekologicky/detský prací prostriedok a nie aviváž. Tá môže na odeve zanechať stopy a narušiť jeho funkčnosť. Niektorým odevom nesvedčí ani sušička, ktorá je navyše neekologická. Prosím, aby ste detské oblečenie sušili len v prípade, ak je tak uvedené na štítku. Vhodnejšie je odevy nechať uschnúť povesené v dobre vetranej miestnosti alebo vonku, mimo priame slnko.
 
 

BIO BAVLNA

Bio bavlna sa pestuje bez použitia toxických pesticídova syntetických hnojív a s využitím menšieho množstva vody. Odevy z tohto prírodného vlákna sú pohodlné a hodia sa predovšetkým pre nenáročné aktivity do teplého podnebia. Na ochranu pred škodcami sa nevyužívajú pesticídy a chemické hnojivá sú nahradené prírodnými. Bio bavlna sa väčšinou zbiera ručne a pri jej spracovaní sa používajú výhradne prírodné látky a farbivá.
 
Čistenie: Odevy z bio bavlny perte podľa pokynov na všitom informačnom štítku. Perte obrátené na ruby s odevmi podobnej farby pri teplote 30°C.

VLNA

Je obnoviteľná a prirodzene rozložiteľná. Je odolná a zároveň jemná na dotyk. Hreje, keď je zima, a príjemne chladí, keď je teplo. Odoláva zápachu a účinne odvádza vlhkosť od tela. Vlna je skrátka jedinečný materiál, a tak niet divu, že ju často nájdete v našej ponuke.
 
Čistenie: Vlna je odolná voči nečistotám a zápachu, preto nie je nutné odev z vlny prať často. Väčšinou postačí ho dobre vyvetrať alebo zavesiť do vlhkého prostredia (napr. Do kúpeľne pri sprchovaní). Ak odev zapácha alebo má na sebe škvrny, skontrolujte pokyny na pranie na všitom štítku. Väčšinou postačí malé škvrny vyprať ručne. Ak budete chcieť vlnený odev prať v práčke, použite špeciálny prací prostriedok na vlnu, nízku teplotu a program na pranie vlny alebo ručné pranie. Napriek tomu je pravdepodobnosť znehodnotenia produktu vysoká. Práčka výrobok mechanicky stláča aj pri pomalom otáčaní, a tak sa odev môže výrazne zmenšiť a znehodnotiť. Takéto poškodenie nie je predmetom reklamácie. Pri praní v ruke odev nenamáčajte príliš dlho, nenaťahujte ho ani nestláčajte. Niekoľkokrát ho nadvihnite a prebytočnú vodu z neho odstráňte uterákom.
 
Sušenie: Odev nevešajte ani nesušte v sušičke, ale rozprestrite ho na suché a dobre vetrané miesto. Počas sušenia ho niekoľkokrát obráťte.
 
Skladovanie: Vlnený odev skladujte v suchu, mimo priame slnečné lúče. Dlhodobé zavesenia na ramienkach môže mať za následok vytiahnutie a stratu tvaru, preto vlnený odev skladujte zložený v poličke
 
Pre vlnené odevy je prirodzeným javom žmolkovanie (v oblastiach rukávov, bokov alebo na chrbte). Žmolky neovplyvňujú funkčnosť, napriek tomu je dobré ich pravidelne odstraňovať pomocou zariadenia na odstraňovanie žmolkov. Stačí ním jemne prejsť po povrchu a žmolky odstrániť. Odevu neublíži ani viacnásobné odžmolkovanie, keďže sa počas správne vykonaného postupu odstráni len veľmi malá vrstva. Odev sa môže počas odstraňovania žmolkov poškodiť prílišným tlačením.
 

MERINO VLNA

Merino je vlna z ovce plemena merino, ktoré má svoj pôvod v juhozápadnom Španielsku. Od vlny iných ovčích plemien sa merino odlišuje veľmi tenkým vláknom , čo z neho robí výnimočne jemný a mäkký materiál.
 
Čistenie: Výrobky z merino vlny perte naruby s odevmi podobných materiálov a farieb. Ak ste zvolili pranie v práčke, používajte len program na vlnu alebo jemné pranie so zníženými otáčkami. Program vlna má postupný ohrev vody a vlna tak neutrpí teplotný šok a výrobok sa nepoškodí. Zrazenie hrozí pri ručnom praní v práčke pri nízkych teplotách, kedy nedochádza k postupnému znižovaniu tepoloty vody. Tieto výrobky je ideálne prať ručne pri teplote 30°C a pri pláchaní postupne znížovať teplotu, aby sa nezrážali. Nepoužívajte aviváž.
 
Sušenie: Žmýkajte veľmi jemne. Ideálne sušte rozložené na rovnej ploche. Vyhýbajte sa sušeniu na priamom slnku či v sušičke. Nikdy nesušte na radiátore, aby nedošlo k poškodeniu výrobku. Žehlite len keď je to naozaj nutné, prevrátené naruby na nízkej teplote.
 

KAŠMÍR

Tento materiál sa považuje za jeden z najluxusnejších a najdrahších prírodných textílií. Táto vlna sa získava z podsady kašmírskej kozy. Všetky výrobky z kašmírovej vlny sú veľmi jemné, mäkké, príjemné na dotyk i nosenie. Kašmír zahreje  podstatne viac ako produkt z ovčej vlny.

Ako každá vlna, aj tá kašmírová vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Kašmír je luxusný materiál s výbornými estetickými a úžitkovými vlastnosťami. Nevhodnou starostlivosťou však môže byť nenávratne poškodený alebo zničený.

Čistenie:  Kašmír nikdy neperte pri teplote vyššej ako 20 °C. Iba pri teplotách vody do 20 °C si kašmírové oblečenie udrží svoj ​​tvar, nezráža sa a neplstnatie. Ak sa rozhodnete vyprať sveter v automatickej práčke, použite  program na pranie vlny a s teplotou do 20 °C. Pokiaľ je to však možné, vyperte sveter ručne. Nikdy nežmýkajte v rukách, použite radšej odstreďovanie automatickej práčky na maximálne 1000 otáčok / min. Pri praní môžete použiť napríklad detský šampón alebo špeciálne šampóny na vlnu.

Sušenie:  Kašmírové oblečenie sa nesmie sušiť v sušičke a ani na priamom slnku. Mohli by sa nenávratne poškodiť, zraziť a stratiť svoju jemnosť a mäkkosť.  Toto oblečenie nie je potrebné žehliť

Tvorba žmolkov sa objavuje najviac u nových svetrov. Žmolkovanie samo o sebe nie je chybou, patrí ku každému výrobku z prírodnej vlny.

Po druhom alebo treťom vypraní by mali úplne vymiznúť.  Na odstránenie žmolkov môžete použiť napríklad jemnú kefu, alebo odžmolkovač.

 

ĽAN

Ľanové vlákno sa považuje za jedno z najpevnejších prírodných materiálov. Táto tkanina, je hypoalergénna, má mikrofóbny účinok, chráni nás pre slnkom. Má  vysokú absorpčnú schopnosť, vzdušnosť a taktiež aj tepelnú vodivosť.

Čistenie: Tým, že ľan je veľmi nasiakavá tkanina, odporúčame pranie s minimom pracieho prostriedku. Odporúčame ľanový výrobok pred praním ešte namočiť. Farebné ľanové textílie perte  s pracími prostriedkami bez bielidla. Nepoužívajte aviváž. Aviváž môžete nahradiť plákadlom. Ľanové výrobky perte na šetrnom programe (jemné prádlo, delicate wash) na max 30 stupňov. Ak potrebujete odstrániť škvrny, odporúčame Vám žlčové mydlo aplikovať priamo na škvrnu (pri objednávke Vám jedno malé aj zabalíme)

Ak chcete predísť krčeniu, nežmýkajte prádlo pred sušením.  Ak žmýkate v práčke, tak vyberte čo najmenšie otáčky (do 400).

Sušenie: Ľan nesušiť v sušičke ani na priamom slnku. Výrobky z ľanu veľmi rýchlo schnú. Ak by sa sušili v sušičke alebo na slnku, vlákna sa môžu poškodiť, pretože sa vysušia až veľmi.

Ľan sa ľahko krčí (znamená kvalitný ľanový výrobok), ale sa aj ľahko žehlí. Tieto výrobky je ideálne žehliť vo vlhkom stave alebo žehliť s naparovaním. Ideálne je, ak ich žehlíme na ruby, vtedy si ľan zachová svoju lesklosť.

HODVÁB

Hodváb patrí do kategórie luxusných prírodných materiálov. Vyznačuje sa krásnym leskom a príjemným dotykom.

Čistenie: Vyžaduje jemné zaobchádzanie pri praní. Väčšina hodvábnych materiálov si vyžaduje čistenie v čistiarni, kde máte záruku, že nestratí svoj lesk. V prípade, že sa rozhodnete pre pranie v rukách, použite iba vlažnú vodu, jemný prací prostriedok alebo detský šampón. Látku nechajte odtiecť, nežmýkajte, aby sa vlákna nepolámali.  Na pranie v práčke používajte špeciálne programy pre citlivé hodvábne textílie.

Sušenie: Konečný program Úprava hodvábu v sušičkách uvoľní hodvábne vlákna v teplom prúde vzduchu a zabráni tvorbe pokrčenia. Pretože sú vlákna veľmi citlivá na vysoké teploty, mal by sa hodváb, ešte ľahko vlhký  žehliť naruby na max. 1. stupeň.

Related posts

Vyberajte

z udržateľného detského oblečenia :)

Zadajte do vyhľadávača požadovaný výraz.
Sledujte nás na našom Instagrame