Požičaj si oblečenie pre bábätká

logo main
0

V košíku nemáte žiadne produkty

o nás

Pre planétu Zem

Ako vznikla peopia?

Som obyčajná žena, manželka a mamina malého nezbedníka.  Ako maminka v očakávaní som sa veľmi tešila na svoje dieťatko a skoro ako každá iná maminka som neodolala detským miniatúrnym veciam a nakúpila kopec nepotrebných veci, však čo ak to budem potrebovať. Naozaj som nevedela, čo a koľko toho budem potrebovať. Je pravda, že som veľa vecičiek podedila, dostala od rodiny, ale samorejme som aj nakupovala.  Internet je plný reklám a nastailované výklady v obchodných centrách ovplyvnili moje spotrebitelské správanie. Samozrejme, že som sa nechala vtiahnúť, bez akýchkoľvek úvah či rozmýšlania, čo kupujem, či to naozaj potrebujem alebo ako bol ten výrobok vyrobený.  Po niekoľkých mesiacoch a s odstupom času  som si uvedomila niekoľko vecí: máme zbytočne veľa oblečenia, nemám to kde dávať, uložné priestory predsa nie sú nafukovacie. Zistila som i to, že mnoho vecí nevydržalo niekoľko násobne pranie, zmenilo farbu, svoj tvar alebo aj veľkosť.  Začala som sa viacej zaujímať o to, čo kupujem a kde to kupujem. Zaujímam sa o materiály a kde bol výrobok vyrobený. Pojem udržateľnosť mi je bližší. Avšak momentalne pojem udržateľný na nás vyskakuje z každej strany. Čo však udržatelnosť znamená a ako sa udržateľne správať? Aj o tom sa dozviete viac na tejto stránke peopia.sk.

Prečo si požičať detské oblečenie?

Projekt prenájmu detského oblečenia vznikol hlavne kvôli tomu, že naše bábätká rastú do jedného roka veľmi rýchlo. Opotrebenie oblečenia je minimálne, dieťatko podrástlo a potrebujeme ďaľšie oblečenie. Niekedy sa môže zdať, že nestíhame ani dokupovať. Zrazu máme kopec vecí, ale všetko malé. Prenájom oblečenia vyrieši niekoľko problémov naraz. 

Tie najdôležitejšie dôvody prečo podporiť tento model prenájmu sú: 

Chráň našu planétu
Módny priemysel je druhým najviac znečisťujúcim priemyslom - neskutočný objem odpadu, používanie chemikálí, veľké množstvo kusov oblečenia, nízka kvalita oblečenia, nemožná recyklácia použitého zmiešaného materiálu. 
 

Textilná výroba, ako jedno z najznečisťujúcejších odvetví, vyprodukuje 1,2 miliardy ton CO2 ročne, čo je viac emisií ako medzinárodné lety a námorná doprava dokopy. Z celkového počtu emisií globálne, 5% má na svedomí odevný priemysel. Veľká časť odevnej výroby sa uskutočňuje v Číne a Indii, v krajinách, ktoré sa spoliehajú na elektrárne poháňané uhlím, čím sa ekologická stopa každého kusu odevu zvyšuje.

Pokiaľ sa vývoj nezmení, predpokladá sa, že do roku 2030 vzrastú emisie z tohto sektora až o 60%. V konečnom dôsledku to ovplyvní aj klimatické zmeny a otepľovanie.

Vieš koľko vody sa spotrebuje na výrobu bavlneného trička? Toľko, koľko vypiješ za 3 roky svojho života. A to je približne 2 700 litrov.

Odhaduje sa, že približne 20% znečistenia priemyselných vôd na svete pochádza z úpravy a farbenia textílií, kde sa používa približne 8 000 syntetických chemikálií pri premene surovín na textil. Každý rok textilné spoločnosti vypúšťajú milióny galónov chemicky infikovaných vôd do vodných ciest.

Okrem neskutočnej spotreby vody, chemikálie spôsobujú poškodenie životného prostredia a choroby v rozvíjajúcich sa krajinách.

Udržateľnosť výrobkov

Najväčší dôraz kladieme práve na udržateľnosť a kvalitu materiálu. 

V ponuke nájdeš oblečenie hlavne z organickej bavlny, vlny, merino vlny, ľanu, modalu a iných materiálov. 

Podpor lokálnych výrobcov

Do nášho sortimentu sa snažíme zaradiť čo najviac vecí od lokálnych značiek a podporujeme domáci trh. Pri lokálnych výrobkoch sme si istí etickou výrobou i kvalitou materiálu. Mnoho krát toto oblečenie šijú šikovné maminky po nociach na materskej dovolenke a práve preto si zaslúžia náš obdiv i podporu. 

Mysli na etickosť pri výrobe

Módny priemysel so sebou priniesol radu negatív a stal sa z neho špinavý a krutý priemysel. Síce prináša mnohým ľuďom živobytie, neporovnateľne viac na ňom zarábajú majitelia módnych značiek. Lacné oblečenie prináša vykorisťovanie pracovníkov a zlé pracovné podmienky.  Áno, cena jedného trička vo fast fasion je nízka, avšak ten, kto ho vyrobil, pracuje v nehostinných podmienkach za minimálnu mzdu počase prehnane dlhej pracovnej doby, nehovoriac o tom, že mnohokrát tieto lacné kúsky šiju aj malé deti. 

 

Je teda načase tento biznis zmeniť a spraviť ho udržateľnejší.

Viac miesta v skrini
Požičaj si oblečenie, ktoré aktuálne potrebuješ, keď ho už nebudeš potrebovať, tak ho vráť a nebude ti zavadzať v skrini.
Menej nákladov na oblečenie
Udržateľná i lokalná móda sa môže zdať výrazne drahšia ako kúsky vo veľkých obchodných reťazcoch. Je to ale reálna cena za materiál, komponenty a prácu ľudí, ktorí to vyrobili. Mnoho firiem je transparentných a divili by ste sa, že na tom vôbec nezarábajú horibilné sumy.  Požičaním kvalitných kúskov, ktoré sú udržatelné alebo lokálne vyrobené zaplatiš výrazne menej, ako keď si zakúpiš nové.
Ako to robíme?

Udržateľnosť a kvalita

Záleží nám na budúcnosti našich detí, záleží nám, čo dýchame, vážime si zem, po ktorej kráčame. Vedome chceme konať tak, ako si naša planéta zaslúži.  V dobe, kde  znečistenie tvorí vo veľkej miere fast fashion - rýchla móda, vám Peopia  dá ostrov nádychu. Ostrov, ktorý je zatiaľ malý, ale krôčik po krôčiku ho chceme vedome rozširovať a podporovať. Veď si to všetci zaslúžime.

Peopia vznikla pre nás všetkých, ktorí chcú dať detským veciam ďalší život.  Ďaľšiu šancu na život v novej rodine.  Ide o prenájom roztomilých detských vecí. Toto oblečenie bude robiť radosť nie len bábätkam svojou kvalitou ale i celej rodine, do ktorej náš balíček poputuje. Chceme, aby sa ľudia správali k veciam šetrne a ked ich už nebudú potrebovať, nám ich vrátia. Postaráme sa o čistotu oblečenia, zhodnotíme stav a roztomilé oblečenie môže vyčariť úsmev ďalšej mamičke.  Hlavne detské oblečenie si zaslúži druhý či ďalší život, nakoľko jeho opotrebenie je veľmi malé. Bábätká veľmi rýchlo rastú a o to viac má tento kolobeh prenájmu zmysel. Ak už oblečenie nebude spĺňať kritéria na ďaľší prenájom, darujeme ho tam, kde bude ešte s láskou využité.

Veľmi starostlivo vyberané detské oblečenie, pohladí krehkú pokožku vášho bábätka. Predsa chceme len to najlepšie pre našich najmenších. Snažíme sa do ponuky zaradiť  len kvalitné a udržatelné kúsky a aj kúsky našich udržatelných slovenkých či českých lokánych značiek.

Odber noviniek

Prihláste sa aby ste vedeli čo máme nové

    Vyberajte

    z udržateľného detského oblečenia :)

    Zadajte do vyhľadávača požadovaný výraz.
    Sledujte nás na našom Instagrame